Genel

Türkiye’deki Konut Projeleri 2018 İstatistikleri

TÜRKİYE KONUT PROJELERİ 2018 İSTATİSTİKLERİ

Türkiye’nin tüm illerinde birçok konut projeleri gerçekleştirilmektedir. İnsanlar ev satın almak istediklerinde hazır konutların yanı sıra konut projelerini de sıklıkla tercih ediyorlar. Bu tercihte konut projelerinin pek çok avantajlara sahip olması etkilidir. Bu da konut projelerinin sayısı ve çeşitliliğinin artmasını sebep oluyor. Türkiye’de konut projeleri 2018 istatistikleri incelendiğinde bu durum daha da gözler önüne seriliyor.

Konut satış şekline ve durumuna göre istatistikler 2018

Kaynak: TÜİK

2018 yılının Ocak ayına ait TÜİK verilerinde 97.019 konut satışı gerçekleştiği görülür. 2017 yılının aralık ayına oranla konut satışlarında %27 oranında düşüş görülse de, 2017 yılının ocak ayı ile kıyaslandığında %1,7 artış söz konusudur. Bu satışların dikkat çeken özelliklerinden bazıları şöyledir:

 • En çok konut satışı %16,8’lık oran ve 16.336 konut sayısı ile İstanbul’da olmuştur.
 • İpotekli konut satışları %20,3 oranında azalmış olup; toplamda 28 bin 678 ipotekli konut satılmıştır.
 • Sıfır konutların satışında bir önceki yıla oranla %0,3 oranında artış yaşanmıştır. Toplamda satılan sıfır konut sayısı 44.363’tür.
 • İkinci el konut satışlarında 2017 Ocak ayına kıyasla %2,9 artış söz konusudur. Toplamda 52.656 ikinci el konut satışı yapılmıştır.
 • Yabancı kişilere yapılan konut satışı 2017 yılının Ocak ayına kıyasla %25,7 oranında artmıştır. Toplamda 1.742 konut yabancılara satılmıştır.

Konut Projesi Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Konut projeleri, ev almayı düşünen kişiler için tamamlanmış evlere göre daha uygun fiyatlı oluşları ve birçok farklı avantajları sebebiyle tercih edilmektedir. Tüketiciler henüz tamamlanmamış evleri taahhüt edilen özellikleri taşımaları karşılığında satın almaktadır.

Türkiye’de konut projeleri 2018 istatistikleri incelendiğinde 44.363 adet sıfır konut satıldığı ve bunlar arasında konut projelerinin satış oranının yüksek olduğu görülür. Kişilerin konut projesi satın almayı tercih etmesinin nedeni barındırdığı bazı avantajlardır. Bu avantajlara örnek verilecek olursak aşağıdaki maddeleri sayabiliriz:

 • Tamamlanmış bir eve göre çok daha uygun fiyatla satın alınabilmesi
 • Ev tamamlandığında satın aldığınız değerin üstünde bir değere sahip olacak olması
 • İstenilen kattan dairenin satın alınabilmesi imkanı
 • Dairenin üzerinde istenilen değişikliğin tamamlanmadan yaptırılabilmesi
 • Ortak kullanıma açık bağımsız bölümlerin (spor salonu, havuz, çocuk parkı, tenis kortu, futbol sahası, yeşil alan) daha fazla ve çeşitli olması
 • Proje sahibinin konut projesi kredisi için anlaşmalı olduğu bankaların olabileceği

Konut Projesi Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut projesi satın almanın çeşitli avantajları vardır; ancak bazı hususlara dikkat edilmediğinde bu avantajlar dezavantajlara dönüşebilir. Bunlardan en önemleri şöyledir:

 • Projeyi yürüten firma iyi araştırılmalıdır. Daha önce tamamlamış olduğu işler incelenmeli, güvenilirliği irdelenmelidir. Evleri zamanında teslim edip etmediği, hazırlanan projelerin özellikleri gibi hususlara özellikle dikkat etmekte yarar vardır.
 • Projenin teslim tarihine dikkat edilmelidir. Yapılan anlaşmada yazan tarih esas alınacağı için; size söylenene göre değil, anlaşmada yazan tarihe göre hareket etmelisiniz.
 • Konut projesi satın almak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken husus konutların konumunun neresi olduğudur.

Evlerin konumu kağıt üzerindeki projelerden tam olarak anlaşılamayabilir ve yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Bunu önlemek için 3dkonut.com adresinden projenin konumunu 3 boyutlu olarak görmeniz mümkündür. 3D konut Google Earth tabanlı bir konut portalıdır. Dünyada ilk ve tek olarak hizmet vermektedir. Türkiye’deki tüm illerde yapımı devam eden ya da tamamlanmış tüm projeleri Google Earth üzerinden 3 boyutlu olarak görebilirsiniz.

Proje görselleri dışında, projeye ve uygulayan firmaya ait ayrıntılı tüm bilgilere de ulaşmanız mümkündür.

Konut Projesi Kredisi ile Konut Kredisinin Farkı Nedir?

Konut kredisi, ev sahibi olmayı isteyen kişilerin kira öder gibi ev sahibi olmalarına imkan sağlamaktadır. Ekonominin canlanması ve konut satışlarında artış yaratmak için yürütülen çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Konut kredisi kullanan kişiler fazla olmakla birlikte, hepsi yüksek faiz oranlarından şikayetçidir.

Konut kredisinin yanında konut projesi kredisi de mevcuttur. Konut projesi almak isteyen kişiler için de kredi imkanı tanınmıştır. Bu kredinin konut kredisine göre birtakım avantajları da mevcuttur. Bu avantajlar şöyledir;

 • Konut projesi sahibi firmalar bankalar ile anlaşma sağlamaktadırlar. Böylece konut projesi kredisi almak isteyen kişiler daha düşük faiz oranlarından yararlanıyor.
 • Konut kredisinde bankalarca istenen bir teminat oranı vardır. Bu oranı etkileyen çeşitli unsurlar mevcuttur. Konut projesi kredisinin teminatı da konut kredisine oranla daha düşüktür.

Türkiye’deki Konut Projeleri Hakkında Güncel Bilgi

Türkiye’de konut projeleri 2018 istatistikleri oranına bakıldığında proje sayısının giderek artmakta olduğu görülür. Bunda arz – talep dengesi ve satış oranları da etkilidir.

Türkiye’de tüm illerde konut projeleri mevcuttur. Projeler özellikleri bakımından farklılık gösterir. Proje teslim tarihi, ödeme seçenekleri, kredi kolaylığı gibi hususlar her projede farklı olabileceği için konut projesi satın almak isteyen kişilerin kapsamlı bir araştırma yapması gerekir.

Konut projelerinde lansman dönemleri gibi bazı dönemlerde yüksek indirimler ve kampanyalar olur. Güncel kampanyalardan haberdar olunması, kar elde edebilmek açısından önemlidir.

Türkiye’de 81 ilde de yürütülen tüm konut projeleri hakkında ayrıntılı bilgiye 3dkonut.com adresinden kolayca ulaşmanız mümkündür. Dairelerin fiyatları, teslim zamanı, ödeme seçenekleri, dairelerin teknik özellikleri, yaşam alanı gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Projeyi uygulayan firma bilgilerine de ulaşabilir, firmanın varsa önceki projeleri konusunda da bilgiler edinebilirsiniz.

Projedeki dairelerin görsellerine 3 boyutlu olarak ulaşmanız mümkündür. Web sitesi üzerinden Türkiye’deki tüm konut projeleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir, güncel haberlere, hukuki gelişmelere de ulaşabilirsiniz.

turkiye-konut-projeleri-2018-istatistikleri

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • İstanbul ve Konut Projelerinin Önemi

  İstanbul ve Konut Projelerinin Önemi

  Türkiye’nin sanat ve kültür merkezi İstanbul, her daim kalabalık ve canlı caddeleriyle, buram buram tarih kokan yapılarıyla, geçmişi ve modernliği harmanlayarak sunduğu havasıyla çoğu kişi için vazgeçilemez bir şehir. Bununla birlikte aynı şekilde birçok insan, hayatının bir bölümünü ya da tümünü İstanbul’da yaşayarak geçirmeye can atar. Yukarıda da belirtildiği gibi, İstanbul eşsiz bir şehir, bir

 • Ankara’da En iyi Fırsatları Sunan Güvenilir İnşaat Firmaları

  Ankara’da En iyi Fırsatları Sunan Güvenilir İnşaat Firmaları

  Ankara yeni konut projeleri ile büyük bir değişim geçiriyor ve kaliteli yaşam alanları ile gelişiyor.  Şehrin güzelleşmesini sağlayan Avrupa standartlarında konut projelerinin arkasında ise başarılı inşaat firmaları var. Başarılı konut projeleri ile adından söz ettiren inşaat firmaları Ankara yaşam alanlarında yepyeni seçenekler sunuyor. Peki, Ankara’da adından söz ettiren başarılı inşaat firmaları hangileridir? En Başarılı Temalı

 • Konut Sigortası Yaptırmak Hayatınızı Nasıl Etkiler?

  Konut Sigortası Yaptırmak Hayatınızı Nasıl Etkiler?

  Hayatın genel akışında olası tehlikeleri pek düşünmez ve karşılaşabileceğimiz olumsuz durumlara hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu da unuturuz. Konut sigortası sağladığı avantajlardan çok bir gerekliliktir diyebiliriz. Çünkü yaşadığınız yeri, yaşadığınız yerin içindeki eşyaları olası tehlikelere karşı güvence altına alır. Neden konut sigortası yaptırmalıyım diye düşünüyorsanız konut sigortasının sağlayacağı güvenceleri bilmelisiniz. Konut sigortası hırsızlık, yangın,

 • İnşaat Firması Kurmak İsteyenler Burada Toplanıyor

  İnşaat Firması Kurmak İsteyenler Burada Toplanıyor

  Günümüzde inşaat sektörü oldukça revaçta görünüyor. Getirisi ve götürüsü hesaplandığı zaman yapabileceğiniz en karlı işlerden bir tanesi. Eğer doğru koşulları sağlayabilirseniz bu işten fazlası ile gelir elde edebilirsiniz. İnşaat sektörü her zaman talep gören bir sektördür ve dolayısı ile kazanç sağlamak çok kolaydır. İnşaat firması nasıl kurulur; İnşaat alanında deneyiminiz var ise ve kendi şirketinizi

 • Konut Pazarlamada En Etkili Yöntemler

  Konut Pazarlamada En Etkili Yöntemler

  Reklam ve pazarlama aşaması bir ürünün satışı esnasındaki en önemli faktördür. Başarılı bir strateji uygular ve bu yolda ilerlediğiniz sürece başarı her zaman kaçınılmaz olacaktır. Fakat ürünün kendisini sattığı durumlara güvenerek üzerine bir şeyler koymadan beklediğiniz an mutlak ki kaybetmeye başladığınız an olacaktır. Konut nasıl pazarlanır sorunuza cevaben konut pazarlarken dikkat etmeniz gereken noktalar ve

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin