Satılık-Kiralık

Satılık Daire Neden Krediye Uygun Olmaz?

Bir ev almak isteyen çoğu kişinin öncelikli amacı satın alacağı evin konut kredisi için uygun şartlar taşımasıdır. Bu nedenle de satılık daire neden krediye uygun olmaz şeklinde bir soruya cevap ararlar. Çünkü satılık bir daire eğer konut kredisi gibi bir desteklemeden yoksun ise devletin konut alınmasını teşvik etmek için çeşitli vergilerden muaf tutması da söz konusu olmaz. Bu sebepten ötürü bankalar bir satılık dairenin krediye uygunluğunu tespit edebilmek amacı ile konut eksperi olarak isimlendirilen “gayrimenkul değerleme uzmanı personel” görevlendirirler. Görevli bankanın daireyi teminat olarak kabul edebilmesi için evin değerinin belirlenmesi, tapu kayıtlarının incelenmesi ve dairenin projesinin incelenmesini sağlar. Belirtilen kayıtların incelenmesi sonrası banka açısından yeterli teminat sağlayıp sağlamadığı belirlenir.

Konut Kredisi Başvuru İşlemi İçin Gerekli Evraklar

Satın alınacak bir daire için konut kredisine başvurabilmek için bazı evraklar gereklidir. Bu evraklar şunlardır;

Daireyi Alacak Kişiden İstenenler

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah senedi
 • Çalışıyor ise maaş bordosu, serbest meslek sahibi ise vergi levhası

Satın Alınacak Konut İçin İstenenler

 • Yapıya ait tapu ya da inşaat ruhsat fotokopisi

Belirtilen evraklara ek olarak başka evraklarda istenebilir. Konut kredisi başvurusu için geçen süreç olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir. Eğer başvuru olumsuz olarak sonuçlanırsa bu durumun bir takım nedenleri vardır.

Satılık Daire Neden Krediye Uygun Olmaz Başlıca Nedenleri

 • Öncelikle konut kredisi verilecek daire banka tarafından teminat olarak kabul edilmelidir. Bunun için de bankanın evi ipotek edebilmesine engel bir durum olmamalıdır. Yani daire kat irtifakı özelliği olmalıdır. Çünkü kat irtifakı bulunmayan bir daire için konut kredisi verilmez.
 • Dairenin yaşı da önemli bir detaydır. Dairenin yaşının fazla olması da konut kredisi için önemli bir engel teşkil eder. Yani kredi alınmak istenen dairenin kullanılabilirlik durumu göz önüne alınır. Daire kullanıma uygun olmayacak kadar hasarlı ise konut kredisi isteği olumlu olarak cevaplanmaz. Örneğin ahşaptan yapılış evler için konut kredisi kullandırılmaz çünkü bu tür evlerin yangından zarar görme riskleri oldukça fazladır.

Satın Almak İstediğiniz Dairenin Konut Kredisi Kullanmaya Uygunluğunu Belirleyebileceğiniz Ön Değerlendirmeler

 • Dairenin Ne Kadarı Tamamlanmış: Ev için ekspertiz raporunun hazırlanması sürecinde evin oturmaya uygunluk derecesi yüzde olarak belirlenmekte ve kullandırılacak olan konut kredi si miktarı belirlenmektedir. Örneğin birçok banka en az yüzde 80’i tamamlanmış bir daire için kredi kullandırır.
 • Daire Kat İrtifakı ya da Kat Mülkiyetine Sahip mi?: Konut kredisi verecek olan bankalar ilk olarak kredi verecekleri dairenin kat irtifak tapusuna sahip olmasını şart koşarlar. Çünkü kat irtifak tapusu tamamen bitmeyen yapılarda alınmak istenen dairenin hissesini göstermekte olan arsa tapusu demektir.
 • Daire Üzerinde Başka İpotek Bulunuyor mu?: Bir banka konut kredisi kullandıracağı daire üzerinde birinci dereceden ipotek hakkı ister. Çünkü kredi ödemelerinin yapılmaması gibi bir durum oluştuğunda daireyi satma ve kalan kredi borcunu tahsil edebilmesi buna bağlıdır.
 • Dairenin Projesinin Uygunluğu: Bankalar ekspertiz için geçen süreçte yaptıkları incelemelerden biri de dairenin belediye tarafından ruhsat verilen projeye uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Örneğin belediyenin depo ruhsatı verdiği yer daire yapılmışsa bu yapı için kredi verilmez.

Satılık daire neden krediye uygun olmaz sorusuna cevap bulabilmek için belirtilen değerlendirme aşamalarını dikkate almak gereklidir. Aksi halde bankalardan konut kredisi almak söz konusu olmaz.

satilik-daire-neden-krediye-uygun-olmaz

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Ucuz Satılık Evler Nerede?

  Ucuz Satılık Evler Nerede?

  Kişiler ev sahibi olmak istedikleri zaman bunu kendi bütçelerinin izin verdiği ölçüde yapmaktadır. Yani ellerinde olan para doğrultusunda ev satın almakta ya da kiralamaktadır. Kimse bütçesinin kaldıramadığı bir ev satın almak istemez ve zaten daireler genellikle nakit para ile alındığı için kişiler ellerinde olduğu kadar nakit para ile ev almaktadır. Bütçeleri doğrultusunda hem ucuz hem

 • İstanbul Kiralık Daire İçin Ucuz Fırsatlar

  İstanbul Kiralık Daire İçin Ucuz Fırsatlar

  İstanbul, Türkiye’de bulunan ve nüfus bakımından en kalabalık olan şehirlerden bir tanesidir. Metropol olduğu için içerisinde milyonlarca insan bulunmaktadır. Milyonlarca insanın temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan barınma ihtiyacı da tüm il içerisinde oldukça önemlidir. Bunca insanın yaşadığı İstanbul ilinde kiralık ucuz bir daire bulmak da oldukça zordur. Çünkü nüfus kalabalık olduğu için birinin kiralamaya gücünün

 • Satılık Ev Bulmak İçin İzlemem Gereken Yollar

  Satılık Ev Bulmak İçin İzlemem Gereken Yollar

  Ev satın almaya karar verdiniz fakat henüz alacağınız ev hakkında herhangi bir fikriniz yok. Bu durumda karar verdiğiniz an kendinize sormanız gereken birkaç soru olacak. Eğer bu soruları hiç düşünmeden anında yanıtlayabiliyorsanız, o zaman ev alma konusunu kafanızda netleştirdiğinizi söyleyebiliriz. Satılık ev nasıl bulunur aşaması öncesinde bu sorulara vereceğiniz cevaplar son derece önemlidir. Nereden ev

 • Satılık Daireler İçin Aranan Özellikler

  Satılık Daireler İçin Aranan Özellikler

  Ev sahibi olmaya karar vermek ciddi bir karardır. Bu bizleri ilerleyen dönemler de mutlu da edebilir, pişman da edebilir. Bu nedenle ev alma kararı aldığınız an son bir kez daha düşünerek kararınızı aşağıdaki sorular ile teyit ediniz. Ev almak için doğru zaman mı? Nereden ev almalıyım? Alacağım ev yeni bir proje mi olmalı yoksa 1.el

 • İstanbul’daki Satılık Daire İlanlarının Avantajları ve Dezavantajları

  İstanbul’daki Satılık Daire İlanlarının Avantajları ve Dezavantajları

  3D Konut sitesi olarak İstanbul genelinde mimari özelliklerine, konum özelliklerine, fiyat avantajlarına göre seçim yapabileceğiniz satılık daire ilanlarını ileri teknoloji olanakları ile sunuyoruz. Satılık daireleri sanki oradaymışsınız gibi gezebilir her ayrıntıyı dikkatle inceleyebilirsiniz. İstanbul’da satılık daire ilanlarında milyonlarca farklı seçenek arasından en doğru seçimi yapmak için sitemizden özel satılık daire arama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Peki İstanbul’un

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma