Konut Projesi

Konut Projeleri Nasıl Yapılır?

Son yıllarda yükselişe geçen konut projeleri hakkında genellikle sadece potansiyel alıcılara neler sunduğu bilinir. Konut projeleri nasıl yapılır son haline gelene kadar hangi aşamalardan geçer bu konuda alıcıların pek bilgisi yoktur. Konut projeleri hayata geçirilirken belli aşamalardan geçen planlama ile ilerlenir. Konut projelerinin şehirleşme organizesi açısından elbette önemli bir yeri var. Ancak planlı şehirleşme için konut üretiminde maalesef bir standart yok.

Konut projelerinin planlanmasında izlenmesi gereken süreçler projenin tasarı halinden yapımın tamamlanmasına kadar olan süreçlerdir. Konut projeleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak yatırım yaparken de işinize yarayacaktır. Konut projeleri öyle bir anda ortaya çıkmış gibi gözükse de reklamı yapılan her konut projesinin arkasında projenin planlanması duruyor.

Konut Projesi Yapmak için Gerekli Süreçler

Konut projelerinin planlanma süreçlerinin başında araştırma aşaması geliyor. Bu aşamada konutların yapılacağı arsanın imar durumu açısından incelenmesi yapılır. Mimar bu aşamada veriler toplar ve inşaat projesinin ilk taslağını oluşturur. Konut projesinin kullanım amacı açısından uygunluğu da bu aşamada tespit edilir. “Konut projeleri nasıl yapılır” sorusunun yanıtını verirken ilk aşamanın araştırma, inceleme aşaması olduğunu söyleyelim.

İnceleme aşamasında arsanın konumu, yeri, topografik durumu, ölçüsü, iklimi gibi yapının yapılacağı alan hakkında incelemeler yapılır. Mimar ve mühendisler bu aşamada gerekli verileri toplarlar. Mimar elde ettiği veriler ışığında mimari proje hazırlamaya başlar. Mimari proje için ilk önce avan konut projesi hazırlanır. Avan konut projesi öncül projedir. Yani üzerinde değişiklik yapılabilecek taslak projedir. Avan proje mal sahibine sunulduktan sonra varsa isteklere göre değişiklikler yapılır. Ve kesin proje ortaya çıkar.

Konut Projesinde Nelere Bakılır?

Konut projesi kesin proje haline gelene kadar birçok açıdan incelemeler ve değerlendirmeler yapılır. Yapılacak konutların mimari olarak çevreyle uyumu, konutların deprem aççısından sağlamlığı, su ve ısıtma tesisatının teknik durumu gibi değerlendirmeler konut projesi kapsamında incelenir. Ayrıca hukuki olarak da konut projelerinin yasalara uygun olması gerekir. Tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra konut projesi kesin uygulama halini alır.

Konut projesi yapılırken proje birçok açıdan incelenir. Konut projesinin yapılacağı bölgenin durumu, ulaşım olanakları, yaşamsal standartları gibi sosyolojik değerlendirmeler de yapılır. Konut projelerinde hem teknik hem de insan yaşamına sunulan standartlar açısından değerlendirmeler yapılır. Konut projelerinde ülkemizde maalesef belli bir standart belirlenmemiştir. Ama genel olarak yasal çerçeveye uygun olması gerekir.

Konut projelerinin yapım aşamasına gelene kadar birçok aşamadan geçtiğini gördük. Konut projeleri nasıl yapılır sorumuzu yanıtlarken konut projesinin son haline gelene kadar hangi süreçlerden geçtiğini inceledik. Konut projeleri hakkında güncel haberler, avantajlı konut projesi seçenekleri, konut projelerinin sunduğu imkânlar web sitemizde yer alıyor. Olduğunuz yerden 3 Boyutlu bir şekilde istediğiniz konut projesini gezebilirsiniz.

konut-projeleri-nasil-yapilir

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Avantaj Sağlayacak Konut Sektörü Analizi Nasıl Yapılır?

  Avantaj Sağlayacak Konut Sektörü Analizi Nasıl Yapılır?

  Konut sektörü ülkemizde her geçen yıl hızını arttırarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Konut sektöründe yatırım yapmak isteyenler ve avantajlı fiyatlara en iyi konutları almak isteyenler için ilk adım konut sektörü analizi hakkında bilgi sahibi olmak. Değişen sektör koşullarında avantaj sağlayacak konut sektörü analizini nasıl yapacağımızı bu yazımızda inceleyeceğiz. Konut satışları istatistikleri, hangi bölgelerde hangi

 • Konut ve Emlak Sektörü Elinizin Altında

  Konut ve Emlak Sektörü Elinizin Altında

  İnternet sayesinde anlık ve güncel bilgilere ulaşmak çok kolay hale geldi. Üstelik bu bilgilere ulaşabilmek için birçok sitede bulunuyor. İnternet sayesinde emlak sektörü tabiri caizse elinizin altında bulunmaktadır. Hangi proje hangi aşamada bulunduğunuz şehirde hangi projeler gerçekleştiriliyor bu tür bilgilere ulaşabilmek için internet yeterli ve yerinde bir kaynak. Konut denilince akla gelen her türlü bilgiye

 • Göz Kamaştıran Konut Projeleri

  Göz Kamaştıran Konut Projeleri

  Gün geçmiyor ki yeni bir konut projesi ile karşılaşmayalım. Her gün devasa binalar gökyüzüne doğru yükseliyor ve yepyeni yaşam alanları hizmete giriyor. Tabii ki bu yoğun inşaat faaliyetlerinin tek bir öznesi var o da insan. İnsan odaklı projeler insanların gereksinimlerini göz önüne alarak gerçekleştiriliyor. Amaç sadece bina meydana getirmek değil, nitelikli yaşam alanları tasarlamak oluyor.

 • Emlak Projeleri ve Kampanyalı Projeler

  Emlak Projeleri ve Kampanyalı Projeler

  TV reklamlarına baktığınızda banka reklamlarının yanı sıra emlak reklamlarının da çok olduğunu görebilirsiniz. Ülkemizin birçok farklı noktasında yapılan emlak projelerinin reklamlarını rahatlıkla TV ekranlarından görebiliyoruz. Aslında eskiden TV reklamlarında bu kadar emlak projesi göremezdik. Bu yoğunluk artışının ana nedeni, ülkemizde canlı ve talep oranı yüksek bir emlak sektörünün varlığıdır. Her gün birçok reklam kampanyalı projeler

 • 3D Konut Projeleri

  3D Konut Projeleri

  3Dkonut.com sadece Türkiye değil, Dünya üzerinde Google Earth tabanını kullanan ilk ve tek 3 boyutlu konut portalıdır. Yüze yakın sektör içerisinde binlerce binayı Google Earth aracılığı ile bulunduğu lokasyon üzerinde 3 boyutlu olarak tüm dünyada görmelerini sağlayan 3DLocationEarth’un projelerinden bir tanesi de 3D Konut’tur. Türkiye üzerinde tamamlanmış ve yapılmaya devam eden projeleri tüm kullanıcılarına tek

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin