Emlak

Gayrimenkul ve Vergilendirme

Devlet taşınmazlar üzerinden de çeşitli vergiler alıyor. Bir binadan ya da işyerinden mülk sahibinden tahsis edilen çeşitli vergiler bulunuyor. Bunun yanı sıra toprak sahiplerinden de çeşitli isimler altında vergiler alınıyor. Oturma amaçlı inşa edilen yapılardan alınan vergilere emlak vergisi adı veriliyor ve ülkemizde uzun yıllardır bu isim ile adlandırılıyor.

Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi sadece ikame için kullanılan binalardan alınmıyor. Adınıza kayıtlı ve tapusu üzerinize bulunan tüm taşınmazların, binaların arsaların ve diğer gayrimenkullerin tabii olduğu bir vergidir emlak vergisi. Emlak vergisi belediyelerin hüviyetine göre farklılık gösterir.

Normal belediye sınırları içerisinde bulunan mülkler için alınan emlak vergisi büyükşehir belediyeleri sınırları içerisinde yer alan mülklerden alınan vergilerin yarısı oranındadır.

Emlak vergisinin hesaplanmasında ise 1970 yılında çıkan Emlak vergisi kanununun 8. Maddesine göre işlem yapılıyor. Emlak vergisi senede iki taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin hesaplanmasında taşınmazın bulunduğu semtteki oranlar dikkate alınıyor. Eğer ilk defa emlak vergisi verecekseniz takdir komisyonunun bulunduğunuz semt için ortaya koyduğu metrekare birim fiyatı üzerinden emlak vergisini ödersiniz.

Eski yapılarda her sene ödenen emlak vergisi yeniden değerleme yapıldığından belirli oranlarda artar. Yeni hesaplanan değerler üzerinden emlak verginizi iki taksit halinde ödeyebilirsiniz. Bulunduğunuz muhitin özellikleri de emlak vergisi oranlarına etki edebiliyor.

Bazı kesimler emlak vergisinden muaf tutulmuş durumda. 2006 yılında çıkarılan bir yasa ile birlikte hiçbir geliri olmayanlar, emekliler, gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri 200 metrekareyi geçmeyen mülkleri için emlak vergisinden muaf tutuluyorlar.

Sonuç olarak emlak vergisinin hesaplanmasında belediyeler bünyesinde oluşturulan takdir komisyonları hizmet veriyor. Yine her sene yeniden değerleme yapılarak emlak vergisinde belirli bir artış yaşandığı görülüyor. Emlak vergisinden muaf tutulan çeşitli kesimler belirli bir metrekareye kadar olan taşınmazları için herhangi bir emlak vergisi ödemiyorlar.

Emlak vergisi oranları büyükşehirler ve normal belediyelerde farklılık gösteriyor. Metrekare ve değer çarpanı ile ortaya çıkan emlak vergisi mart nisan aylarında ilk taksiti kasım aralık aylarında da ikinci taksiti ödenecek şekilde ayarlanabiliyor.

Emlak İle İlgili Haberleri Bültenimizden Takip Edebilirsiniz

Emlak vergisi ile ilgili bilgilere ulaşmak ve konut sektöründeki son bilgilere erişmek için internet sitemizi kullanabilirsiniz. Gerek toplu konut projeleri gerekse de diğer konut haberlerini sitemiz aracılığı ile takip edebilirsiniz. Şehir şehir ofis ya da konut projelerini görebileceğimiz sitemiz aracılığı ile aynı zamanda emlak sektöründe ne olup bittiğini de görebilmektesiniz.

Emlak sektöründe          faaliyet gösteren firmalardan haberler, yeni konut projeleri hakkında son gelişmeler ve emlak ile ilgili bir sürü başlık internet sitemizde sizleri bekliyor. İnşaat sektöründe yaşanan son gelişmelerin yanı sıra kentsel dönüşüm ile ilgili bulunduğunuz ili ilgilendiren son gelişmeleri de rahatlıkla internet sitemizde bulabilirsiniz.

gayrimenkul-ve-vergilendirme

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Ülkemizde emlak piyasası hareketliliğinin tarihi 1980’lere dayanıyor fakat o yıllardan beri emlak planlamasında yeterli bilgiye sahip olmadan emlak alımı ve satışı yapılabiliyor. Emlak planlama stratejilerini uygulamak gelecekte yapılan yatırımdan kazanç sağlamaya olanak tanır. Emlak planlaması her bireyin, ailenin ya da yatırımcının kendi dinamiklerine özel olarak yapılmalıdır. Emlak planlaması aslında bir bavul gibidir. Bavulunda hiçbir şey

 • Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Ülkemiz gelişen ve yükselen bir emlak sektörüne sahiptir. Gerek daire gerek işyeri gerekse de rezidans türü yapılar olsun birçok emlak projeleri ile gelişmeye ev sahipliği yapan ülkemiz, genç nüfusuyla yapılan projelerin yerde kalmadığı bir ülkedir. Ülkemizdeki inşaat ve yapı firmaları sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da adından söz ettiren ve ilk yüze rahatlıkla girebilen

 • Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Ev, arsa ya da tarla gibi taşınmazların tamamına gayrimenkul ya da diğer adı ile emlak denilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça canlı olup, bu sektörde yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Henüz yapım aşamasında olan birçok emlak projesi henüz tamamlanmadan tamamen satılabilmektedir. Bu durum emlak sektörünün canlılığını ortaya koyan önemli bir örnektir. Ülkemizde emlak projeleri denilince akla

 • En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  Emlak sektörü ülkemizde hayli hareketli bir sektördür. Bu sektörde yer alan firmalar her gün yeni bir proje ile müşterilerin karşısına çıkıyor. Kimisi ödeme koşulları ile kimisi ise yaşam alanının koşulları ile dikkat çekiyor. Bazı projelerde doğal yaşam koşulları ön plana çıkarken bazılarında ise kullanılan teknoloji dikkat çekiyor. Çeşitli emlak haberleri ile bu projelerden haberdar oluyoruz.

 • Başarılı Bir Emlakçı Olmak İçin Atılacak Adımlar

  Başarılı Bir Emlakçı Olmak İçin Atılacak Adımlar

  Emkalçılık sektörünün gelişen dinamikleri bu alanda başarılı adımlar atan girişimcilere büyük kazanç sağlıyor. Başarılı emlakçılık nasıl yapılır sorusu önem kazanırken büyüyen emlakçılık sektöründe yeni girişimcilere giderek daha fazla yer açılıyor. Emlakçılık sektöründe başarılı adımlar atarak büyük kazanç sağlayabilirsiniz.  Emlakçılık yapmak için resmi bir kurum tarafından verilen emlakçılık eğitimini tamamlamak ve emlak ofisi açmak gerekiyor. Konut

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin