Emlak

Ev Sahibi Olurken Emlakçı İle Çalışmak İçin Haklı Sebepler

Konut sahibi olmak isteyenlerin her daim yaptığı ilk eylem internet üzerinden ev aramaya başlamak olur. Ciddi vakit harcayarak evini bulmaya çalışır. Fakat bir süre sonra internet üzerinde gördüğü ev fotoğrafları kendisi için yetersiz kalır ve güven problemi de yaşanacağı için çıkıp sokak sokak dolaşarak ev bakmaya başlar. Son çare ise emlakçıya gitmek olur genelde. Çünkü emlakçıların her zaman bizleri aldatacağı, kandıracağı algısı oluşturulmuştur Türk toplumu üzerinde. Neden emlakçı ile çalışmalıyım sorunuz için sizi ikna edecek haklı sebeplerimiz olduğunu söylemeliyiz.

Kesinlikle bunun yanlış bir fikir olduğunu savunuyor ve size neden emlakçı ile çalışmanız gerektiği konusundaki fikirlerimizi sunuyoruz. Her işte olduğu gibi bu konuda da mutlaka alanında profesyonel birisinden destek alıyor olmanız sizlere her daim bir avantaj sağlayacaktır.

Ya da bu konut sahibi olmanın tam tersine konut satışı için de geçerli bir durumdur. Konut sahibi, konutun satışı esnasında yapılması gereken ya da yerine getirilmesi gereken yasal süreçlere tam olarak hâkim olmazsa, bazı riskleri göze almak ile kalmaz aynı zamanda karşılaşacağı zorluklar ile de kendisi baş etmek zorunda kalacaktır. Neden emlakçı ile çalışmalıyım sorunuza alabileceğiniz en net yanıtlar aşağıdaki gibidir. Bunları aşağıda sizler ve bu konuda daha da bilinçlenmeniz için topladık.

Gayrimenkul Danışmanları Önemlidir

 • Bir emlakçı ile çalışıyorsanız, evinizin satışı esnasında her zaman en önemli faktör olan doğru pazarlamayı yerine getirdiğinizi varsayabilirsiniz. Alanında uzman emlakçılar her daim pazarlama konusuna önem verirler. Sizin evinizi kendi başınıza satmanız için internet üzerinden birkaç yere fiyat vermekten ya da gazeteye ilan vermekten daha fazla yapabileceğiniz bir şey bulunmaz. Fakat gayrimenkul danışmanları daha önce de bu alanda iş yapmaya devam ettikleri için, yerinde asılan afişler ve pankartlar ile evinizi desteklerler. Emlakçının yakın çevresine eviniz için mutlaka doğrudan tanıtım yapılır ki onların da etraflarında ev almak isteyen birileri olursa kendisine potansiyel müşteri oluşturmaya çalışır. Günlük gazetelerde ve haftalık dergilerde ilan vererek evinizin satışını daha büyük kitlelere ulaştırabilir. Son olarak ekiplerinde yer alan gayrimenkul danışmanları ile de paylaşarak daha da fazla reklam yapma şansı bulunmaktadır.
 • Gayrimenkul danışmanları internet ortamında da satış yapabilirler. Bunu bizler de yapıyoruz der gibisiniz fakat bizler sadece ilanı koyup bırakıyoruz. Bu noktada gayrimenkul danışmanı İnternet ortamında hangi belgelere ve dokümanlar yayınlanmalı? Ne gibi olanaklarımız var? Bu olanaklardan hangisi işe yarayacak? İnternet ortamında bulunan potansiyel müşteri kitleleri satış bedelini gerçekten ödeyebilir nitelikte mi olacak? Gibi sorularınızı cevaplayarak şekilde ilanı hazırlar ve sunumunu yapar. Fakat bizim bu kadar ayrıntıyı düşünmemiz de, uygulamamız da çok olası değildir. Çoğumuzun aklına bu detaylar mutlaka ki gelmeyecektir.
 • Doğru fiyatın tespit edilmesi için ise yine gayrimenkul danışmanlarından destek alırız. Bu konulara yabancı isek ve hiçbir bilgimiz yok ise evimizin gerçek bedelini tespit etmek neredeyse imkânsız denilecek kadar zordur. Duygusal faktörler dâhil edilmeden, fiyatı fazlası ile yukarıya çeken çok fazla faktör vardır. Fakat bizler bu gibi detayları bilmediğimiz için gayrimenkul danışmanlarından bilgi almakta fayda olduğunu düşünmekteyiz. Bu noktada emlakçılar bu işin piyasasını bildikleri için bunu deneyimleri ile de birleştirerek ortalama bir fiyat çıkarabiliyorlar. Fakat onlar da öncelikli olarak kendi bünyelerinde yer alan eksperlerden destek alıyor ve evin değerinin belirlenmesinde rol oynuyorlar.
 • Fakat kendi konutunu kendi satmak isteyenler, “yüksek bir fiyat ile başlayalım, pazarlık payı olur düşeriz” mantığı ile hareket ettikleri için bu yöntem ile yapılan satışların %99’unda kötü sonuçlar doğurduğu ortaya çıkmıştır. Yüksek fiyatla açılan kapıların her zaman satış esnasında evin değerinden %10, %20 fiyat kırılarak satıldığı tespit edilmiştir.

Neden emlakçı ile çalışmalıyım sorusu hakkında kafanızda her şey netleşti ise hata yapmamanız için en kısa süre içerisinde kendinize güvenilir ve alanında uzman bir emlakçı bulmanızı tavsiye ederiz.

ev-sahibi-olurken-emlakci-ile-calismak-icin-hakli-sebepler

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Ülkemizde emlak piyasası hareketliliğinin tarihi 1980’lere dayanıyor fakat o yıllardan beri emlak planlamasında yeterli bilgiye sahip olmadan emlak alımı ve satışı yapılabiliyor. Emlak planlama stratejilerini uygulamak gelecekte yapılan yatırımdan kazanç sağlamaya olanak tanır. Emlak planlaması her bireyin, ailenin ya da yatırımcının kendi dinamiklerine özel olarak yapılmalıdır. Emlak planlaması aslında bir bavul gibidir. Bavulunda hiçbir şey

 • Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Ülkemiz gelişen ve yükselen bir emlak sektörüne sahiptir. Gerek daire gerek işyeri gerekse de rezidans türü yapılar olsun birçok emlak projeleri ile gelişmeye ev sahipliği yapan ülkemiz, genç nüfusuyla yapılan projelerin yerde kalmadığı bir ülkedir. Ülkemizdeki inşaat ve yapı firmaları sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da adından söz ettiren ve ilk yüze rahatlıkla girebilen

 • Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Ev, arsa ya da tarla gibi taşınmazların tamamına gayrimenkul ya da diğer adı ile emlak denilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça canlı olup, bu sektörde yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Henüz yapım aşamasında olan birçok emlak projesi henüz tamamlanmadan tamamen satılabilmektedir. Bu durum emlak sektörünün canlılığını ortaya koyan önemli bir örnektir. Ülkemizde emlak projeleri denilince akla

 • En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  Emlak sektörü ülkemizde hayli hareketli bir sektördür. Bu sektörde yer alan firmalar her gün yeni bir proje ile müşterilerin karşısına çıkıyor. Kimisi ödeme koşulları ile kimisi ise yaşam alanının koşulları ile dikkat çekiyor. Bazı projelerde doğal yaşam koşulları ön plana çıkarken bazılarında ise kullanılan teknoloji dikkat çekiyor. Çeşitli emlak haberleri ile bu projelerden haberdar oluyoruz.

 • Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Devlet taşınmazlar üzerinden de çeşitli vergiler alıyor. Bir binadan ya da işyerinden mülk sahibinden tahsis edilen çeşitli vergiler bulunuyor. Bunun yanı sıra toprak sahiplerinden de çeşitli isimler altında vergiler alınıyor. Oturma amaçlı inşa edilen yapılardan alınan vergilere emlak vergisi adı veriliyor ve ülkemizde uzun yıllardır bu isim ile adlandırılıyor. Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin