Emlak

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi taşınmaz mallar olarak kabul edilen bütün mülkler için ödenmesi zorunlu vergidir.  Emlak vergisi ödeme ayları her yıl planlanarak açıklanır. Emlak vergisi belirlenen tarihlerde iki taksit olarak ödenir. 2018 yılı emlak vergisi için Emlak vergisi ne zaman ödenir diye sorduğumuzda ödemelerin ilk taksitinin Mart, Nisan, Mayıs aylarında ikinci taksitinin de Kasım ayı içinde yapılacağını söyleyebiliriz.

Emlak vergisine Türkiye sınırları içinde bulunan arsa ve binalar 1319 sayılı kanun gereğince tabi tutuluyor. Emlak vergisi sorgulama işlemleri gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden TC kimlik numarası ile yapılabiliyor. Emlak vergisi borcu e-belediye sisteminden online olarak da ödenebiliyor. Emlak vergisi değerleri ise 4 yılda bir yeniden belirleniyor. Emlak vergisinde ödenecek bedeli belirleyen ise emlak değeri ve emlak vergisi oranlarının hesaplanması.

Emlak Vergisi Oranları Ne Kadar?

2018 yılı ve ardından gelecek 3 yıl için belirlenen emlak vergisi oranlarına göre;

 • Mesken Binde 1 Binde 2
 • İşyeri Binde 2 Binde 4
 • Arsa Binde 3 Binde 6
 • Arazi Binde 1 Binde 2

Takdir Komisyonları tarafından belirlenen yeni emlak değerlerine bakıldığında emlak vergisi fiyatlarının yükseldiği görülüyor. Emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün bulunduğu ilçe belediyelerine yapılıyor. Emlak vergisi değerlerini yüksek bulanlar itiraz davası açabiliyordu. Açılan davalar değerlendirmeye alındığından dava açılan bölgelerde emlak vergisi fiyatları dava sonuçlarına göre belirleniyor. Emlak vergisi ne zaman ödenir emlak vergisi fiyatı ne kadar olur gibi sorularınızı 3dkonut sitesindeki güncel bilgilerle yanıtlayabilirsiniz.

Emlak Vergisi Neye Göre Değişir?

Her gayrimenkul için emlak vergisi fiyatı farklı olmaktadır. Emlak vergisi fiyatları belirlenen oranlar ve emlak değerinin hesaplanması sonucu ortaya çıkar. Emlak vergisi gayrimenkullere ait vergi ödenecek yılın asgari rayiç bedelleri üzerinden hesaplanıyor. Her yılın emlak değeri oranları Takdir Komisyonları tarafından belirleniyor. Emlak vergisi gayrimenkulün kendi değeri ve kanuni olarak belirlenen oranlar ile her gayrimenkul için ayrı ayrı hesaplanıyor. Arsa, arazi, mesken, iş yeri emlak değeri oranları her yıl belirlendikten sonra açıklanıyor.

Emlak Vergisi hesaplamasını konutun bağlı olduğu belediyeler yapar. Emlak vergisi hesaplaması yeniden değerlendirme oranı uygulanarak yapılır. Arsa metrekare birim değeri yerleşim yerine göre değişmektedir. Emlak vergilerindeki yüksek artışların nedeni ise bir gayrimenkulün gerçek satış fiyatı ile vergi rayiç bedeli arasındaki farkın kapatılmasını sağlamak için yapılan hesaplamalardır. Yani değeri artan bir konut çok yüksek fiyatlara satılırken vergisinin düşük olması beklenemez.

Emlak vergisinde konutlar için ayrı, arsalar için ayrı, iş yerleri için ayrı oranlar belirlenir. Emlak vergisi ne zaman ödenir sorumuzun yanıtı 2018 yılı için ilk taksit Mart, Nisan, Mayıs ikinci taksit Kasım ayı olacaktır. Emlak vergisinin hangi konut için ne kadar olduğunu belediyelerden öğrenmek mümkündür. 3dkonut sitemizden emlak vergisi ile ilgili güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

emlak-vergisi-ne-zaman-odenir

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Ülkemizde emlak piyasası hareketliliğinin tarihi 1980’lere dayanıyor fakat o yıllardan beri emlak planlamasında yeterli bilgiye sahip olmadan emlak alımı ve satışı yapılabiliyor. Emlak planlama stratejilerini uygulamak gelecekte yapılan yatırımdan kazanç sağlamaya olanak tanır. Emlak planlaması her bireyin, ailenin ya da yatırımcının kendi dinamiklerine özel olarak yapılmalıdır. Emlak planlaması aslında bir bavul gibidir. Bavulunda hiçbir şey

 • Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Ülkemiz gelişen ve yükselen bir emlak sektörüne sahiptir. Gerek daire gerek işyeri gerekse de rezidans türü yapılar olsun birçok emlak projeleri ile gelişmeye ev sahipliği yapan ülkemiz, genç nüfusuyla yapılan projelerin yerde kalmadığı bir ülkedir. Ülkemizdeki inşaat ve yapı firmaları sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da adından söz ettiren ve ilk yüze rahatlıkla girebilen

 • Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Ev, arsa ya da tarla gibi taşınmazların tamamına gayrimenkul ya da diğer adı ile emlak denilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça canlı olup, bu sektörde yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Henüz yapım aşamasında olan birçok emlak projesi henüz tamamlanmadan tamamen satılabilmektedir. Bu durum emlak sektörünün canlılığını ortaya koyan önemli bir örnektir. Ülkemizde emlak projeleri denilince akla

 • En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  Emlak sektörü ülkemizde hayli hareketli bir sektördür. Bu sektörde yer alan firmalar her gün yeni bir proje ile müşterilerin karşısına çıkıyor. Kimisi ödeme koşulları ile kimisi ise yaşam alanının koşulları ile dikkat çekiyor. Bazı projelerde doğal yaşam koşulları ön plana çıkarken bazılarında ise kullanılan teknoloji dikkat çekiyor. Çeşitli emlak haberleri ile bu projelerden haberdar oluyoruz.

 • Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Devlet taşınmazlar üzerinden de çeşitli vergiler alıyor. Bir binadan ya da işyerinden mülk sahibinden tahsis edilen çeşitli vergiler bulunuyor. Bunun yanı sıra toprak sahiplerinden de çeşitli isimler altında vergiler alınıyor. Oturma amaçlı inşa edilen yapılardan alınan vergilere emlak vergisi adı veriliyor ve ülkemizde uzun yıllardır bu isim ile adlandırılıyor. Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin