Emlak

Emlak Vergisi Hakkında Neleri Bilmek Avantaj Sağlar

Emlak vergisi hakkında konut sahipleri ve konut sahibi olmak isteyenlerin bilgi sahibi olması birçok avantaj sağlar. Emlak vergisi nasıl belirlenir sorusunun cevabını bilmek emlak konusunda tüm hareketlerinizi etkileyecektir. Emlak vergisi her sene iki eşit taksitte belirlenen oranlara göre değişen fiyatlarda ödeniyor. Satılık konut ilanlarını üç boyutlu olarak görüntüleyebileceğiniz sitemizde emlak piyasası ve emlak vergisi hakkında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Emlak vergisi düzenlemeleri 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince yapılıyor. Gayrimenkul hangi belediyeye kayıtlıysa emlak vergisi bedeli o bölgeye göre hesaplanıyor. Her yıl yeniden değerlendirme oranına göre emlak vergisi bedeli değişiyor. Emlak büyükşehir içinde mi dışında mı buna göre de emlak vergisi bedeli farklı oluyor. İlgili kanun maddesinde yer alan oranlar her sene yeniden hesaplanıyor. Emlak vergisi hesaplamaları her yıl yeniden gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeler tarafından yapılıyor.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Emlak vergisi hesaplaması yeniden değerlendirme oranına göre yapılıyor. Emlak vergisi bedeli bir önceki senede ne kadarsa bu tutar yeniden değerlendirme oranı ile çarpılır. Ortaya çıkan sonuç vergi bedeline eklenerek yeni vergi bedelinin ne kadar olduğu hesaplanır. Belediyelerin sınırları içinde yer alan emlaklar için farklı emlak vergisi oranları her yıl yeniden açıklanır. Konut değerinin kaçta kaçı emlak vergisi olarak hesaplanacaksa bu orana göre emlak vergi bedeli belirlenecektir.

3Dkonut.com sitemizden emlak vergisi haberleri kategorisinde yer alan haberleri takip ederek emlak verginizi hangi zamanlarda ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Emlak vergisi borçları ile ilgili haberleri takip ederek taksit ve indirim kolaylıklarından yararlanabilirsiniz. Emlak vergisi indirimleri, ödeme seçenekleri, konutlara göre emlak vergisi çeşitleri gibi konularda detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. Emlak vergisi nasıl belirlenir gibi sorularınızın güncel yanıtlarını her zaman sitemizde bulabilirsiniz.

Emlak Vergisi Neye Göre Değişiyor?

Emlak vergisinin her yıl değişmesinin nedeni her yıl yeniden belirlenen değerlendirme oranlarıdır. Emlak değerlerinin değişmesi emlak vergisinin de her yıl yeniden hesaplanmasına neden olmaktadır. Emlak vergisi konurun bulunduğu bölgeye göre, bölgede yaşanan emlak hareketlerine göre yeniden değerlendirme oranları ile belirlenir. Emlak vergisi belediyeler tarafından kanunda belirtilen şekilde yeniden değerlendirme oranlarıyla hesaplanır. Emlak vergisi bedelini büyükşehir belediye sınırlarında olması ya da olmaması da etkiler.

Emlak vergisi bedelinin değişmesini belirleyen değerlendirme oranları devletin belirlediği oranlardır. Bu oranlar her yıl değişir. Emlak bir önceki yıldaki değerine göre yeni oranlarla yeniden değerlendirilir ve emlak vergisi bedeli belirlenir. Emlak vergisi yeniden değerlendirme oranları her yıl belediyeler tarafından açıklanır. Siz de bu konuları takip ederek emlak vergisi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Emlak vergisinin artmış olması aslında emlak değerlenmiş demektir. Emlak vergisi nasıl belirlenir sorusunun cevabını bilerek siz de emlak verginizi hesaplayabilirsiniz.

emlak-vergisi-hakkinda-neleri-bilmek-avantaj-saglar

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Ülkemizde emlak piyasası hareketliliğinin tarihi 1980’lere dayanıyor fakat o yıllardan beri emlak planlamasında yeterli bilgiye sahip olmadan emlak alımı ve satışı yapılabiliyor. Emlak planlama stratejilerini uygulamak gelecekte yapılan yatırımdan kazanç sağlamaya olanak tanır. Emlak planlaması her bireyin, ailenin ya da yatırımcının kendi dinamiklerine özel olarak yapılmalıdır. Emlak planlaması aslında bir bavul gibidir. Bavulunda hiçbir şey

 • Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Ülkemiz gelişen ve yükselen bir emlak sektörüne sahiptir. Gerek daire gerek işyeri gerekse de rezidans türü yapılar olsun birçok emlak projeleri ile gelişmeye ev sahipliği yapan ülkemiz, genç nüfusuyla yapılan projelerin yerde kalmadığı bir ülkedir. Ülkemizdeki inşaat ve yapı firmaları sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da adından söz ettiren ve ilk yüze rahatlıkla girebilen

 • Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Ev, arsa ya da tarla gibi taşınmazların tamamına gayrimenkul ya da diğer adı ile emlak denilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça canlı olup, bu sektörde yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Henüz yapım aşamasında olan birçok emlak projesi henüz tamamlanmadan tamamen satılabilmektedir. Bu durum emlak sektörünün canlılığını ortaya koyan önemli bir örnektir. Ülkemizde emlak projeleri denilince akla

 • En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  Emlak sektörü ülkemizde hayli hareketli bir sektördür. Bu sektörde yer alan firmalar her gün yeni bir proje ile müşterilerin karşısına çıkıyor. Kimisi ödeme koşulları ile kimisi ise yaşam alanının koşulları ile dikkat çekiyor. Bazı projelerde doğal yaşam koşulları ön plana çıkarken bazılarında ise kullanılan teknoloji dikkat çekiyor. Çeşitli emlak haberleri ile bu projelerden haberdar oluyoruz.

 • Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Devlet taşınmazlar üzerinden de çeşitli vergiler alıyor. Bir binadan ya da işyerinden mülk sahibinden tahsis edilen çeşitli vergiler bulunuyor. Bunun yanı sıra toprak sahiplerinden de çeşitli isimler altında vergiler alınıyor. Oturma amaçlı inşa edilen yapılardan alınan vergilere emlak vergisi adı veriliyor ve ülkemizde uzun yıllardır bu isim ile adlandırılıyor. Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin