Emlak

Emlak Ne Demek Biliyor Musunuz?

Taşınmaz mallar olarak kabul edilen arsa, bahçe, bina, daire gibi ticari olarak değerlendirilen mülklerin genel adına emlak denmektedir. Günümüzde emlak sektörü olarak gelişen piyasanın temel noktası taşınmaz mal olan mülklerdir. Emlak ne demek sorusunu daha basit yanıtlamak gerekirse sahip olunan mülklerdir diyebiliriz. Emlak kategorisindeki taşınmaz mallar ticari, konut ve arsa olarak sınıflandırılır.

Emlak bir yatırım aracı olarak en çok tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Çünkü emlak ekonomik değişimlerden ya da kur hareketlerinden fazla etkilenmez. Bu nedenle de günümüzde emlak sektörü oldukça gelişmiştir. Emlakçılık ise yetkili kuruluşlardan tarafından verilen sertifika ile emlak alım satımlarında arabuluculuk hizmetidir.

Emlak Çeşitleri Nelerdir?

Taşınmaz mal olarak kabul edilen emlak çeşitleri konut, ticari ve arsa olmak üzere üçe ayrılır. Konut kategorisinde yer alan emlaklar ev, apartman dairesi, villa, yazlık, residence gibi her türlü konuttur. Ticari emlak kategorisinde yer alan emlaklar fabrika, atölye, ofis, dükkân gibi kar amacı doğrultusunda kullanılan taşınmazlardır.

Emlak piyasası emlak çeşitlerine göre farklı yatırım imkânları sunar. Emlak sektöründe dinamik bir hareket söz konusudur. Emlak ne demek sorusunun cevabını verirken günümüzde emlak sektörünün ne kadar gelişmiş olduğunu da görmeliyiz. Emlak kelime anlamı ile mülk değerindeki taşınmaz mallar diye tanımlansa da hayatın içindeki yeri çok daha fazlasıdır.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak kategorisindeki her türlü taşınmaz varlıktan alınan vergiye emlak vergisi denir. Emlak konusunda hukuken kesin olan belli kurallar vardır. Emlak vergisi bina ve arsa vergisi olarak ikiye ayrılır. Emlak vergisinin ödendiği yer bina ya da arsanın bulunduğu belediyelerdir. Emlak vergisi ödenirken emlak beyannamesi doldurulur.

Emlak vergisinin sorgulanması internet üzerinden yapılabilir. Gayrimenkul hangi belediyenin sınırları içinde yer alıyorsa o belediyenin internet sitesinden emlak vergisi sorgulanabilir. Emlak ne demek emlak vergisi ne demek gibi soruları yanıtladıktan sonra emlak alım satımlarının yatırım aracı olarak günümüzdeki yerine bakabiliriz. Emlak yatırım aracı olarak değerlendirilirken emlakçı kavramı da devreye giriyor.

Emlak Yatırımı Ve Emlakçı

Emlak piyasasındaki alım satım hareketlerinde aracı olan kişiler emlakçılardır. Bir yatırım aracı olarak emlak sahibi olmak isteyenler için en uygun seçenekleri sunarlar. Yatırım yapılacak emlak ileride kazanç getirmelidir. Emlakçı bu konularda uzmandır. Hangi bölgede konut yatırımı yapmak daha kazançlıdır yatırımcıları yönlendirebilir. Ancak Emlakçılık ülkemizde yasal bir bağlamı bulunmayan bir meslektir. Emlakçılık konusunda yasal bir boşluk olduğundan yatırım yaparken emlakçı seçimine dikkat etmek gerekir.

Emlak alırken ister yatırım amaçlı olsun ister içinde yaşamak için olsun konutun detaylı incelenmesi gerekir. Emlak ne demek emlak nasıl alınır sorularını cevaplarken emlak alım işinin özenli bir iş olması gerektiğini de belirtelim. Emlak almak isteyenler için inşaat ve konut projeleri, emlak haberleri, en avantajlı seçenekler 3dkonut sitesinde yer alıyor.

emlak-ne-demek-biliyor-musunuz

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Başarılı Bir Emlakçı Olmak İçin Atılacak Adımlar

  Başarılı Bir Emlakçı Olmak İçin Atılacak Adımlar

  Emkalçılık sektörünün gelişen dinamikleri bu alanda başarılı adımlar atan girişimcilere büyük kazanç sağlıyor. Başarılı emlakçılık nasıl yapılır sorusu önem kazanırken büyüyen emlakçılık sektöründe yeni girişimcilere giderek daha fazla yer açılıyor. Emlakçılık sektöründe başarılı adımlar atarak büyük kazanç sağlayabilirsiniz.  Emlakçılık yapmak için resmi bir kurum tarafından verilen emlakçılık eğitimini tamamlamak ve emlak ofisi açmak gerekiyor. Konut

 • Emlak Vergisi Hakkında Neleri Bilmek Avantaj Sağlar

  Emlak Vergisi Hakkında Neleri Bilmek Avantaj Sağlar

  Emlak vergisi hakkında konut sahipleri ve konut sahibi olmak isteyenlerin bilgi sahibi olması birçok avantaj sağlar. Emlak vergisi nasıl belirlenir sorusunun cevabını bilmek emlak konusunda tüm hareketlerinizi etkileyecektir. Emlak vergisi her sene iki eşit taksitte belirlenen oranlara göre değişen fiyatlarda ödeniyor. Satılık konut ilanlarını üç boyutlu olarak görüntüleyebileceğiniz sitemizde emlak piyasası ve emlak vergisi hakkında

 • Emlak Danışmanı ile Çalışmak Neden Avantajlı Biliyor Musunuz?

  Emlak Danışmanı ile Çalışmak Neden Avantajlı Biliyor Musunuz?

  Emlak piyasasında nokta atışı yapacak yatırımların sırrı emlak danışmanı ile çalışmanın avantajlarını bilmektir. Emlak sektörü inanılmaz bir gelişim gösteriyor ve en kazançlı yatırımların da yapıldığı sektör olmaya devam ediyor. İster yaşamak için ister yatırım yapmak için emlak arıyor olun emlak danışmanı ile çalışmak birçok açıdan avantaj sağlar. “Neden emlak danışmanı ile çalışmalıyım” diye soruyorsanız emlak

 • Emlak Ne Zaman Alınır?

  Emlak Ne Zaman Alınır?

  Her yatırım aracının alınması için nasıl bir süre varsa emlak zamanı da bulunmaktadır. Emlak almak isteyen kişilerin ev, arsa ya da tarla gibi taşınamaz emlak araçlarını alması için en uygun olan aralık emlak zamanı olarak adlandırılmaktadır. Bu emlak zamanında kişiler emlak alımlarını ve satımlarını daha aktif şekilde yapmaktadır. Kaçırılmaz pek çok fırsatın bulunduğu zaman dilimi

 • Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

  Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

  Emlak vergisi taşınmaz mallar olarak kabul edilen bütün mülkler için ödenmesi zorunlu vergidir.  Emlak vergisi ödeme ayları her yıl planlanarak açıklanır. Emlak vergisi belirlenen tarihlerde iki taksit olarak ödenir. 2018 yılı emlak vergisi için Emlak vergisi ne zaman ödenir diye sorduğumuzda ödemelerin ilk taksitinin Mart, Nisan, Mayıs aylarında ikinci taksitinin de Kasım ayı içinde yapılacağını

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma