Emlak

Emlak Ne Demek Biliyor Musunuz?

Taşınmaz mallar olarak kabul edilen arsa, bahçe, bina, daire gibi ticari olarak değerlendirilen mülklerin genel adına emlak denmektedir. Günümüzde emlak sektörü olarak gelişen piyasanın temel noktası taşınmaz mal olan mülklerdir. Emlak ne demek sorusunu daha basit yanıtlamak gerekirse sahip olunan mülklerdir diyebiliriz. Emlak kategorisindeki taşınmaz mallar ticari, konut ve arsa olarak sınıflandırılır.

Emlak bir yatırım aracı olarak en çok tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Çünkü emlak ekonomik değişimlerden ya da kur hareketlerinden fazla etkilenmez. Bu nedenle de günümüzde emlak sektörü oldukça gelişmiştir. Emlakçılık ise yetkili kuruluşlardan tarafından verilen sertifika ile emlak alım satımlarında arabuluculuk hizmetidir.

Emlak Çeşitleri Nelerdir?

Taşınmaz mal olarak kabul edilen emlak çeşitleri konut, ticari ve arsa olmak üzere üçe ayrılır. Konut kategorisinde yer alan emlaklar ev, apartman dairesi, villa, yazlık, residence gibi her türlü konuttur. Ticari emlak kategorisinde yer alan emlaklar fabrika, atölye, ofis, dükkân gibi kar amacı doğrultusunda kullanılan taşınmazlardır.

Emlak piyasası emlak çeşitlerine göre farklı yatırım imkânları sunar. Emlak sektöründe dinamik bir hareket söz konusudur. Emlak ne demek sorusunun cevabını verirken günümüzde emlak sektörünün ne kadar gelişmiş olduğunu da görmeliyiz. Emlak kelime anlamı ile mülk değerindeki taşınmaz mallar diye tanımlansa da hayatın içindeki yeri çok daha fazlasıdır.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak kategorisindeki her türlü taşınmaz varlıktan alınan vergiye emlak vergisi denir. Emlak konusunda hukuken kesin olan belli kurallar vardır. Emlak vergisi bina ve arsa vergisi olarak ikiye ayrılır. Emlak vergisinin ödendiği yer bina ya da arsanın bulunduğu belediyelerdir. Emlak vergisi ödenirken emlak beyannamesi doldurulur.

Emlak vergisinin sorgulanması internet üzerinden yapılabilir. Gayrimenkul hangi belediyenin sınırları içinde yer alıyorsa o belediyenin internet sitesinden emlak vergisi sorgulanabilir. Emlak ne demek emlak vergisi ne demek gibi soruları yanıtladıktan sonra emlak alım satımlarının yatırım aracı olarak günümüzdeki yerine bakabiliriz. Emlak yatırım aracı olarak değerlendirilirken emlakçı kavramı da devreye giriyor.

Emlak Yatırımı Ve Emlakçı

Emlak piyasasındaki alım satım hareketlerinde aracı olan kişiler emlakçılardır. Bir yatırım aracı olarak emlak sahibi olmak isteyenler için en uygun seçenekleri sunarlar. Yatırım yapılacak emlak ileride kazanç getirmelidir. Emlakçı bu konularda uzmandır. Hangi bölgede konut yatırımı yapmak daha kazançlıdır yatırımcıları yönlendirebilir. Ancak Emlakçılık ülkemizde yasal bir bağlamı bulunmayan bir meslektir. Emlakçılık konusunda yasal bir boşluk olduğundan yatırım yaparken emlakçı seçimine dikkat etmek gerekir.

Emlak alırken ister yatırım amaçlı olsun ister içinde yaşamak için olsun konutun detaylı incelenmesi gerekir. Emlak ne demek emlak nasıl alınır sorularını cevaplarken emlak alım işinin özenli bir iş olması gerektiğini de belirtelim. Emlak almak isteyenler için inşaat ve konut projeleri, emlak haberleri, en avantajlı seçenekler 3dkonut sitesinde yer alıyor.

emlak-ne-demek-biliyor-musunuz

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Ülkemizde emlak piyasası hareketliliğinin tarihi 1980’lere dayanıyor fakat o yıllardan beri emlak planlamasında yeterli bilgiye sahip olmadan emlak alımı ve satışı yapılabiliyor. Emlak planlama stratejilerini uygulamak gelecekte yapılan yatırımdan kazanç sağlamaya olanak tanır. Emlak planlaması her bireyin, ailenin ya da yatırımcının kendi dinamiklerine özel olarak yapılmalıdır. Emlak planlaması aslında bir bavul gibidir. Bavulunda hiçbir şey

 • Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Ülkemiz gelişen ve yükselen bir emlak sektörüne sahiptir. Gerek daire gerek işyeri gerekse de rezidans türü yapılar olsun birçok emlak projeleri ile gelişmeye ev sahipliği yapan ülkemiz, genç nüfusuyla yapılan projelerin yerde kalmadığı bir ülkedir. Ülkemizdeki inşaat ve yapı firmaları sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da adından söz ettiren ve ilk yüze rahatlıkla girebilen

 • Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Ev, arsa ya da tarla gibi taşınmazların tamamına gayrimenkul ya da diğer adı ile emlak denilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça canlı olup, bu sektörde yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Henüz yapım aşamasında olan birçok emlak projesi henüz tamamlanmadan tamamen satılabilmektedir. Bu durum emlak sektörünün canlılığını ortaya koyan önemli bir örnektir. Ülkemizde emlak projeleri denilince akla

 • En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  Emlak sektörü ülkemizde hayli hareketli bir sektördür. Bu sektörde yer alan firmalar her gün yeni bir proje ile müşterilerin karşısına çıkıyor. Kimisi ödeme koşulları ile kimisi ise yaşam alanının koşulları ile dikkat çekiyor. Bazı projelerde doğal yaşam koşulları ön plana çıkarken bazılarında ise kullanılan teknoloji dikkat çekiyor. Çeşitli emlak haberleri ile bu projelerden haberdar oluyoruz.

 • Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Devlet taşınmazlar üzerinden de çeşitli vergiler alıyor. Bir binadan ya da işyerinden mülk sahibinden tahsis edilen çeşitli vergiler bulunuyor. Bunun yanı sıra toprak sahiplerinden de çeşitli isimler altında vergiler alınıyor. Oturma amaçlı inşa edilen yapılardan alınan vergilere emlak vergisi adı veriliyor ve ülkemizde uzun yıllardır bu isim ile adlandırılıyor. Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin