Emlak Haberler

2018 Yılında Emlak Konusunda Neler Değişecek

Emlak haberleri 2018 yılı içerisinde emlak alanında neler olacağı, vergi oranlarının ve tutarlarının ne kadar değişkenlik göstereceği, vergi ödemeleri için verilen son tarihler ve daha fazlası ev sahiplerini son derece ilgilendiren ve merak edilen konular arasında. Bakalım Emlak haberleri 2018 yılı incelendiğinde bizlere hangi sürprizleri ile geliyor ve yeni yılda hayatımızda neler değişecek?

Ev Almak İsteyenler Dikkat

Toplu konutlarda uygulanan mevduat faizi, inşaatçılara elde ettiği karın gerisinde kaldı. Yapılan son açıklamalarda toplu konut üreten firmalar, konut getirisinin azalmasını inşaatçıların bu alanda yaptıkları fedakârlıklar nedeni ile olduğunu söyledi. Son bir yıl içerisinde artış gösteren ve artmaya da devam eden inşaat maliyetini, mevduat faizine yansıtmadıkları için düşüşe geçtiği açıklandı. Son açıklamalar ise ev almak isteyen herkes için bir uyarı niteliğinde olup, ev sahibi olmak isteyen vatandaşları harekete geçirdi.

Ortaya çıkan bu durum sonrasında konut fiyatlarında %15 ile %20 Aralığında zam yapılmasına kesin gözü ile bakılır oldu. Bu durum orta gelirli aileleri etkileyeceği için bu ailelerin ev alma konusunda aceleci davranmaları istenildi. Markalı toplu konut projecileri her geçen gün inşaat alanındaki maliyet artarken özellikle de 15 Temmuz sonrası ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmesi sonucunda artan maliyeti konut fiyatlarına yansıtmadıklarını açıkladılar. Fakat geçtiğimiz Eylül ayı itibari ile kademeli olarak artışa geçen konut fiyatlarının yeni yıl sonrasında daha da artacağına dikkat çektiler.

Türkiye’ de Konut Krizi Yaşanır mı?

Konutlara yeni yıl ile birlikte gelecek olan zammın habercisi başka bir soruyu da beraberinde getirdi. Ev almak isteyenlerin acele etmesi için yapılan çağrı sonrasında Türkiye’de konut krizi yaşanır mı gibi sorular akılları kurcalamaya başladı.

Türkiye’de çok büyük olaylar yaşanmalı ki konut krizi boy göstersin. 15 Temmuz sonrası en merak edilen konulardan birisi haline gelen konut krizi henüz yanıtlanamıyor. Fakat bu süre zarfında Türkiye’de konut krizi yaşanmadığını belirtmek isteriz. Konut krizi göreceli bir kavramdır. Herkes tarafından farklı algılanabilir. Kimisi %15 oranında bir düşüş ile kriz yaşandığını düşünürken, kimisine göre piyasanın tamamen bitmesi olarak değerlendiriyor.

Konut krizini tam anlamı ile cevaplamak gerekirse, 2008 yılı içerisinde Amerika’da yaşanan konut krizi ile benzerlik göstermesi ve konut sektörünü 5-6 yıl kadarlık bir süre için düşüşe geçirmesidir.

Türkiye’de ne zaman konut krizi yaşanacağı konusunda kimse net cevap veremez fakat yapılan araştırmalar ve rakamlar bizler için yol gösterici olabilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse 2015 yılı içerisinde Türkiye’de 600.000 çift dünya evine girmiş ve beraberinde 600.000 konut ihtiyacı doğurmuştur. Aynı zamanda, aynı yıl içerisinde 100.000 çift boşanarak yollarını ayırmış ve bu da 100.000 konut ihtiyacına sebep olmuştur. Bu sadece evlenme ve boşanma kaynaklı ortaya çıkan ihtiyaç iken diğer faktörleri de gözden geçirmekte mutlaka fayda olacaktır. Emlak haberleri 2018 yılı hakkında bilgi sahibi olmak için takip etmeye devam edebilirsiniz.

2018-yilinda-emlak-konusunda-neler-degisecek

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Emlak Planlamasında Yapmamanız Gereken 7 Hata

  Ülkemizde emlak piyasası hareketliliğinin tarihi 1980’lere dayanıyor fakat o yıllardan beri emlak planlamasında yeterli bilgiye sahip olmadan emlak alımı ve satışı yapılabiliyor. Emlak planlama stratejilerini uygulamak gelecekte yapılan yatırımdan kazanç sağlamaya olanak tanır. Emlak planlaması her bireyin, ailenin ya da yatırımcının kendi dinamiklerine özel olarak yapılmalıdır. Emlak planlaması aslında bir bavul gibidir. Bavulunda hiçbir şey

 • Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Emlak Projeleri ve Sektöre Yön Verenler

  Ülkemiz gelişen ve yükselen bir emlak sektörüne sahiptir. Gerek daire gerek işyeri gerekse de rezidans türü yapılar olsun birçok emlak projeleri ile gelişmeye ev sahipliği yapan ülkemiz, genç nüfusuyla yapılan projelerin yerde kalmadığı bir ülkedir. Ülkemizdeki inşaat ve yapı firmaları sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da adından söz ettiren ve ilk yüze rahatlıkla girebilen

 • Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Emlak Nedir ve Türkiye’deki Emlak Projeleri

  Ev, arsa ya da tarla gibi taşınmazların tamamına gayrimenkul ya da diğer adı ile emlak denilir. Ülkemizde emlak sektörü oldukça canlı olup, bu sektörde yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Henüz yapım aşamasında olan birçok emlak projesi henüz tamamlanmadan tamamen satılabilmektedir. Bu durum emlak sektörünün canlılığını ortaya koyan önemli bir örnektir. Ülkemizde emlak projeleri denilince akla

 • En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  En Güncel Emlak Haberleri İle Fırsatları Yakalayın

  Emlak sektörü ülkemizde hayli hareketli bir sektördür. Bu sektörde yer alan firmalar her gün yeni bir proje ile müşterilerin karşısına çıkıyor. Kimisi ödeme koşulları ile kimisi ise yaşam alanının koşulları ile dikkat çekiyor. Bazı projelerde doğal yaşam koşulları ön plana çıkarken bazılarında ise kullanılan teknoloji dikkat çekiyor. Çeşitli emlak haberleri ile bu projelerden haberdar oluyoruz.

 • Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Gayrimenkul ve Vergilendirme

  Devlet taşınmazlar üzerinden de çeşitli vergiler alıyor. Bir binadan ya da işyerinden mülk sahibinden tahsis edilen çeşitli vergiler bulunuyor. Bunun yanı sıra toprak sahiplerinden de çeşitli isimler altında vergiler alınıyor. Oturma amaçlı inşa edilen yapılardan alınan vergilere emlak vergisi adı veriliyor ve ülkemizde uzun yıllardır bu isim ile adlandırılıyor. Emlak Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin