İnşaat Projesi

Türkiye’de Başarılı Bir İnşaat Firması Olmak

İnşaat sektöründe bir firmanın başarılı ya da başarısız olması için birçok etken vardır. Bu faktörler arasında maliyet ve bilgi yönetimi, zaman ve risk yönetimi, satış-pazarlama ve kaliteli üretim yer alır. Bunlar haricinde bu sektörde başarıyı inşaat firmaları sahiplerinin eğitim düzeyleri de etkilemektedir.

Tüm İnşaat Firmaları için tıklayınız

İnşaat sektörü, sürekli gelişen ve büyüyen iş metotları ve teknolojileri ile çok hızlı değişim göstermektedir. Sürekli bir değişimin yaşandığı bu sektörde başarıyı yakalamak hayati önem kazanmaktadır.

Araştırmalara bakılacak olunursa eğitim düzeyinin etkisi farklı şekilde olmaktadır. Örneğin; inşaat mühendislerinin kurduğu firmalardan %56’lık bir kısmı başarıya ulaşmışken bu bölümden mezun olmayan kişilerin %79’u başarıya ulaşmıştır. Burada eğitimden kastedilen firma sahibi kendisini kişisel olarak geliştirmelidir. Örneğin; yabancı dil bilme, sermaye ve paket program kullanımı faktörleri başarıyı etkileyen unsurlardandır.

Bunun yanı sıra başarılı firmaların özeliklerinden birisi de kendilerine ait bir stillerinin olmasıdır. İnşaat bittikten sonrada, satış sonrasında da müşteriye hizmet verir ve çalıştığı şehrin yapısına uygun projeler üretir. Sonuçta; inşaat demenin insan demek olduğunun bilincindedir. İnşaatta çalışan, inşaatı ortay çıkaran ve daha sonrasında burada oturanın insan olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle öncelikle insan ihtiyaçlarının ve isteklerinin neler olduğu değerlendirip ona göre çalışmalara yön verilmesi gerekir. Firma projelerini üretirken bunları göz önüne almalıdır. Başarılı firmalar, başarıyı yakalamak için her şeyi para olarak görmezler. Para endeksli değil, insan endeksli çalışırlar.

Yıllardır Bu Sektörde Aktif Kalan Firmalar

Bu inşaat firmaları adına birçok örnek verilebilir. Önemli olan bu firmaların yıllarca nasıl ayakta kaldığını bilmektir. Firmanın en büyük avantajı kendini sürekli yenilemesi ve kalitesini artırmasıdır. Bu anlamda da entegrasyon denilen inşaat yeniliklerine ayak uydurmak gerekir.

Bu köklü firmalarda da zaman zaman sıkıntı yaşanmaktadır. Fakat, önemli olan bu kriz anlarını nasıl atlattıklarıdır. Sorunlar genellikle firmanın tek başına yaşadığı sıkıntılar değildir. Daha çok kurumlar arası sıkıntılar ön plandadır. Bu da ancak birliktelik ve iyi bir iletişim sonucunda çözülebilir.

Türkiye şartlarında inşaat sektöründe bulunmak hem karlı hem de zor bir iştir. Özellikle insan merkezli çalışan firmalar için, farklı insanlarla karşılaşmak onların bakış açılarına ve yetiştirilme tarzlarına göre kişilerle diyalog kurmak oldukça zordur.

Başarılı olan firmalar başarının tesadüf olmadığının farkındadır. Başarılarının arkasında mutlaka büyük etkenler ve sağlam temeller vardır. Başarıyı getiren bir birey değildir. Bir ekip işidir. Bunun içinde samimi ilişkiler ve sağlıklı iletişim vardır. Başarının en büyük etkeni, inanç ve tutkuyla çalışan ekip ruhuna sahip çalışma arkadaşlarıdır.

Rekabet başarılı inşaat firmaları için bir engel değildir. Aksine bu firmalar rekabetin olduğu yerde kalitenin de olduğuna inanır. Rekabetin olmadığı yerde kalitenin ve başarının gelmediğini savunurlar.

turkiyede-basarili-bir-insaat-firmasi-olmak

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

  • Türkiye Genelinde İnşaat Projeleri Nelerdir?

    Türkiye Genelinde İnşaat Projeleri Nelerdir?

    İnşaat sektörü, Türkiye genelinde hızla gelişim göstermektedir. Gelişmekte olan ülkenin dört bir yanında kentsel dönüşüm vardır. Kentsel dönüşüm ile inşaat sektörü daha hızlı çalışmaya başlamıştır. Yepyeni inşaat projeleri, neredeyse tüm şehirleri etkisi altına almayı başarmıştır. Bunlar arasında ofis, konut ve rezidans gibi birçok farklı isteğe cevap veren projeler yer almaktadır. Şehirlere göre yeni inşaat projelerinden

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin