Satılık-Kiralık

Satılık Daire Neden Krediye Uygun Olmaz?

Bir ev almak isteyen çoğu kişinin öncelikli amacı satın alacağı evin konut kredisi için uygun şartlar taşımasıdır. Bu nedenle de satılık daire neden krediye uygun olmaz şeklinde bir soruya cevap ararlar. Çünkü satılık bir daire eğer konut kredisi gibi bir desteklemeden yoksun ise devletin konut alınmasını teşvik etmek için çeşitli vergilerden muaf tutması da söz konusu olmaz. Bu sebepten ötürü bankalar bir satılık dairenin krediye uygunluğunu tespit edebilmek amacı ile konut eksperi olarak isimlendirilen “gayrimenkul değerleme uzmanı personel” görevlendirirler. Görevli bankanın daireyi teminat olarak kabul edebilmesi için evin değerinin belirlenmesi, tapu kayıtlarının incelenmesi ve dairenin projesinin incelenmesini sağlar. Belirtilen kayıtların incelenmesi sonrası banka açısından yeterli teminat sağlayıp sağlamadığı belirlenir.

Konut Kredisi Başvuru İşlemi İçin Gerekli Evraklar

Satın alınacak bir daire için konut kredisine başvurabilmek için bazı evraklar gereklidir. Bu evraklar şunlardır;

Daireyi Alacak Kişiden İstenenler

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah senedi
 • Çalışıyor ise maaş bordosu, serbest meslek sahibi ise vergi levhası

Satın Alınacak Konut İçin İstenenler

 • Yapıya ait tapu ya da inşaat ruhsat fotokopisi

Belirtilen evraklara ek olarak başka evraklarda istenebilir. Konut kredisi başvurusu için geçen süreç olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir. Eğer başvuru olumsuz olarak sonuçlanırsa bu durumun bir takım nedenleri vardır.

Satılık Daire Neden Krediye Uygun Olmaz Başlıca Nedenleri

 • Öncelikle konut kredisi verilecek daire banka tarafından teminat olarak kabul edilmelidir. Bunun için de bankanın evi ipotek edebilmesine engel bir durum olmamalıdır. Yani daire kat irtifakı özelliği olmalıdır. Çünkü kat irtifakı bulunmayan bir daire için konut kredisi verilmez.
 • Dairenin yaşı da önemli bir detaydır. Dairenin yaşının fazla olması da konut kredisi için önemli bir engel teşkil eder. Yani kredi alınmak istenen dairenin kullanılabilirlik durumu göz önüne alınır. Daire kullanıma uygun olmayacak kadar hasarlı ise konut kredisi isteği olumlu olarak cevaplanmaz. Örneğin ahşaptan yapılış evler için konut kredisi kullandırılmaz çünkü bu tür evlerin yangından zarar görme riskleri oldukça fazladır.

Satın Almak İstediğiniz Dairenin Konut Kredisi Kullanmaya Uygunluğunu Belirleyebileceğiniz Ön Değerlendirmeler

 • Dairenin Ne Kadarı Tamamlanmış: Ev için ekspertiz raporunun hazırlanması sürecinde evin oturmaya uygunluk derecesi yüzde olarak belirlenmekte ve kullandırılacak olan konut kredi si miktarı belirlenmektedir. Örneğin birçok banka en az yüzde 80’i tamamlanmış bir daire için kredi kullandırır.
 • Daire Kat İrtifakı ya da Kat Mülkiyetine Sahip mi?: Konut kredisi verecek olan bankalar ilk olarak kredi verecekleri dairenin kat irtifak tapusuna sahip olmasını şart koşarlar. Çünkü kat irtifak tapusu tamamen bitmeyen yapılarda alınmak istenen dairenin hissesini göstermekte olan arsa tapusu demektir.
 • Daire Üzerinde Başka İpotek Bulunuyor mu?: Bir banka konut kredisi kullandıracağı daire üzerinde birinci dereceden ipotek hakkı ister. Çünkü kredi ödemelerinin yapılmaması gibi bir durum oluştuğunda daireyi satma ve kalan kredi borcunu tahsil edebilmesi buna bağlıdır.
 • Dairenin Projesinin Uygunluğu: Bankalar ekspertiz için geçen süreçte yaptıkları incelemelerden biri de dairenin belediye tarafından ruhsat verilen projeye uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Örneğin belediyenin depo ruhsatı verdiği yer daire yapılmışsa bu yapı için kredi verilmez.

Satılık daire neden krediye uygun olmaz sorusuna cevap bulabilmek için belirtilen değerlendirme aşamalarını dikkate almak gereklidir. Aksi halde bankalardan konut kredisi almak söz konusu olmaz.

satilik-daire-neden-krediye-uygun-olmaz

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • İstanbul’daki Satılık Daire İlanlarının Avantajları ve Dezavantajları

  İstanbul’daki Satılık Daire İlanlarının Avantajları ve Dezavantajları

  3D Konut sitesi olarak İstanbul genelinde mimari özelliklerine, konum özelliklerine, fiyat avantajlarına göre seçim yapabileceğiniz satılık daire ilanlarını ileri teknoloji olanakları ile sunuyoruz. Satılık daireleri sanki oradaymışsınız gibi gezebilir her ayrıntıyı dikkatle inceleyebilirsiniz. İstanbul’da satılık daire ilanlarında milyonlarca farklı seçenek arasından en doğru seçimi yapmak için sitemizden özel satılık daire arama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Peki İstanbul’un

 • İstanbul’da En Çok Satılan Daireler Hangi İlçelerde?

  İstanbul’da En Çok Satılan Daireler Hangi İlçelerde?

  İstanbul’da yeni yapılan konut projeleri ile değişen emlak piyasasındaki hareketlilik 3D Konut sitemizden gözlenebilir. İstanbul’da Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir en çok daire satılan ilçeler olarak görünürken Esenyurt 6 bin 707 adetlik satışla en önde olan ilçe olarak sitemizde ayrıntılı daire seçenekleri ile sunuluyor. Markalı konut projelerinin fazla olduğu bu bölgelerde satılık daire fiyatlarını ve hangi bölgede

 • Satılık Daire Sunumu Nasıl Yapılmalı?

  Satılık Daire Sunumu Nasıl Yapılmalı?

  Güçlü bir pazarlama tekniği olan sunum gayrimenkule ait bilgilerin tam ve eksiksiz olarak bilinmesini gerektiriyor. Sunum potansiyel müşteri ile iletişime geçildiği ilk andan itibaren başlıyor. Telefon, faks ya da e-mail yoluyla yapılabileceği gibi yüz yüze de yapılabiliyor. Portföyünüzdeki gayrimenkullerin potansiyel müşteriye uygun şekilde anlatılması ve satışı gerçekleştirme sunumunuzun amacı olmalıdır. Satılık daire sunumu her şeyden önce

 • 2017 Teslim Konut Projelerinde Fırsatları Kaçırmayın

  2017 Teslim Konut Projelerinde Fırsatları Kaçırmayın

  Günümüzün gözde sektörü olan konut sektörü çok kazandıran ve karlı bir sektördür. Sadece satış yapanlar değil aynı zamanda ev sahipleri de bu kardan pay alabilmektedir.  Bunun için yapılması gereken fırsatları kaçırmamaktır. Gerek TV reklamlarında gerekse de internet mecrasında emlak sektörü ile ilgili reklamları görebilmeniz mümkündür. Bu reklamları takip ederek var olan fırsatlardan haberdar olabilirsiniz. Ev

 • Kartal’daki En Yaygın Satılık Daire Listesi

  Kartal’daki En Yaygın Satılık Daire Listesi

  İstanbul, yalnızca Avrupa yakasından ibaret değil. Anadolu yakası da son yıllarda yapılan yatırımlarla bir cazibe merkezi haline geldi. Hem toplu taşıma ağının genişlemesi, hem de büyük ölçekli konut projelerinin yaygınlaşması Anadolu yakasını geliştirmeye devam ediyor. Önceden merkeze uzak görüldüğü için proje yapılmayan Pendik, Kartal gibi lokasyonlarda, yeni projeler geliştiriliyor. Özellikle Kartal’daki satılık daire projeleri yoğun

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin