Konut Projesi

Konut Sektöründe Neler Oluyor

Konut sektöründe gerçekleşen dalgalanmalar ve buna bağlı olarak süregelen yatırım hırsı ile birlikte taşınmazın her zamanki önemini koruduğu aşikârdır. Konut piyasası 2016 yılının ilk yarılarında yaşadığı durgunluğu yılın ikinci yarısında da artarak devam ettirmiş buna bağlı olarak da taşınmaza yatırım sayısında azalma gözlenmişti. Ancak 2017 yılının ilk aylarında konut sektöründe yeni bir canlanma ile gerek kentsel dönüşüm projeleri gerekse yabancılara konut edinme konusunda sağlanan imkânların da etkisi ile piyasa normal seyrine ulaştı. Konut sektörüne yatırım yapmayı düşünen müşterilerin en uygun dönem arayışı sürerken sektörde yaşanan dalgalanmalar da bu açıdan alıcıları tedirgin etmekte.

Konut Piyasasında Yaşanan Gelişmeler

Konut alım satım ve kiralama piyasasının her dönem klasikleşmiş durgunluk hâline hazırlıklı olan sektör temsilcileri; belirli dönemlerin piyasa için kısır zamanlar olabileceğini ve bu durgunluğun kesinlikle kısa süreli geçici dönemler olduğunu belirtiyor. Konut piyasasını canlandırmak ve sektöre hız kazandırmak için atılan adımlarda düşünüldüğünde, yatırım için ilk tercihlerden olan taşınmazlara rağbet noktasında herhangi bir olumsuzluk gözlenmiyor.

Piyasa için atılan adımlar sektörü canlı tutma konusunda başarılı olmakla birlikte dengeleri sabit tutarak yatırımcılara ışık tutuyor. İpotekli (banka kredisi veya finansman ile) konut alımları, yabancıları konut almaya teşvik uygulamaları, lüks konut inşasında artış ve kamu kurumlarının dar gelirliye sunduğu avantajlı konut temini projeleri ile sektörel ilerleyiş hızlanmakta ve konut piyasanın canlılığı korunmaya çalışılmaktadır. Bununla birlikte konut alım satım uygulamalarında iş yapan kişi veya firma sayısındaki artış ile konut alım satımında fiyat unsuru ulaşılabilir ve karşılanabilir düzeyde tutulmaktadır.

Konut piyasasında uzun soluklu sektörel girişimlere imza atan firmalar olarak; gerek müşteri gerekse sektör temsilcilerine süreç içinde sorunsuz teslimatlar yapılmakta ve buna bağlı olarak günümüz konut piyasasının kan kaybı önlenmektedir.

Konut piyasasının günümüzdeki ilerleyişi ülkenin farklı süreçlerde yaşadığı olumsuzlukları en az sıkıntı ile atlatmış ve gerek yeni yapı konut sayısında gerekse ikinci el konut satışında geçen yıla oranla artışlar olmuştur. Konut piyasasının; kredili konut alma avantajlarının artışı ve konutun kârlı yatırım ürünlerinden bir olarak görülmeye devam etmesi neticesinde günümüzdeki durumunun geçmiş yıllara göre olumlu gelişmelerle ilerlediğini görmekteyiz.

Tags
konut-sektorunde-neler-oluyor

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Konut Sektörü Hayatı Yeniden Şekillendiriyor

  Konut Sektörü Hayatı Yeniden Şekillendiriyor

    Ülkemiz kalkınmakta olan bir ülke olup, ülkenin büyük bir kısmı şantiye görünümündedir. Yollar, hava alanları yapılmakta, mega projeler tek tek bitirilmektedir. Birçok insan ev sahibi olmak için fırsat kollamaktadır. Bunun bir sonucu olarak da ülkemizde konut projeleri ardı ardına hayata geçirilmektedir. Gerek devlet eliyle gerekse de özel sektör eliyle birçok farklı konut projesi hayata

 • 2017 Teslim Konut Projelerinde Fırsatları Kaçırmayın

  2017 Teslim Konut Projelerinde Fırsatları Kaçırmayın

  Günümüzün gözde sektörü olan konut sektörü çok kazandıran ve karlı bir sektördür. Sadece satış yapanlar değil aynı zamanda ev sahipleri de bu kardan pay alabilmektedir.  Bunun için yapılması gereken fırsatları kaçırmamaktır. Gerek TV reklamlarında gerekse de internet mecrasında emlak sektörü ile ilgili reklamları görebilmeniz mümkündür. Bu reklamları takip ederek var olan fırsatlardan haberdar olabilirsiniz. Ev

 • Kartal’daki En Yaygın Satılık Daire Listesi

  Kartal’daki En Yaygın Satılık Daire Listesi

  İstanbul, yalnızca Avrupa yakasından ibaret değil. Anadolu yakası da son yıllarda yapılan yatırımlarla bir cazibe merkezi haline geldi. Hem toplu taşıma ağının genişlemesi, hem de büyük ölçekli konut projelerinin yaygınlaşması Anadolu yakasını geliştirmeye devam ediyor. Önceden merkeze uzak görüldüğü için proje yapılmayan Pendik, Kartal gibi lokasyonlarda, yeni projeler geliştiriliyor. Özellikle Kartal’daki satılık daire projeleri yoğun

 • Pendik’te Tanışmanıza Neden Olacak 5 Yeni Konut Projesi

  Pendik’te Tanışmanıza Neden Olacak 5 Yeni Konut Projesi

  İstanbul’un en değerli ve güzel ilçelerinden biri olan Pendik yeni konut projeleriyle değerine değer katıyor. Konut projelerinin bir kısmının özel firmalar tarafından yapılması ve diğer bir kısmının toplu konut projesi olması da gözlerden kaçmıyor. Bulunduğu yer açısından çok değerli bir konumda olan Pendik ulaşım açısından hava olsun kara olsun her yere kolayca gidebilme imkânı da sağlıyor.

 • Türkiye’de Konut Sektörü Nereye Gidiyor?

  Türkiye’de Konut Sektörü Nereye Gidiyor?

  Türkiye gelişmekte olan bir ülke olup, dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin gelişmesinde önemli bir yer tutan bir sektörde inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü adeta büyümenin lokomotifi haline gelmiş olup, binlerce insan yurt içi ve yurt dışındaki projelerde istihdam edilmektedir. Bunun yanı sıra birçok müteahhitlik firması da üstlendikleri devasa projeler ile dünyada adından

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma