Emlak

Emlak Ne Demek Biliyor Musunuz?

Taşınmaz mallar olarak kabul edilen arsa, bahçe, bina, daire gibi ticari olarak değerlendirilen mülklerin genel adına emlak denmektedir. Günümüzde emlak sektörü olarak gelişen piyasanın temel noktası taşınmaz mal olan mülklerdir. Emlak ne demek sorusunu daha basit yanıtlamak gerekirse sahip olunan mülklerdir diyebiliriz. Emlak kategorisindeki taşınmaz mallar ticari, konut ve arsa olarak sınıflandırılır.

Emlak bir yatırım aracı olarak en çok tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Çünkü emlak ekonomik değişimlerden ya da kur hareketlerinden fazla etkilenmez. Bu nedenle de günümüzde emlak sektörü oldukça gelişmiştir. Emlakçılık ise yetkili kuruluşlardan tarafından verilen sertifika ile emlak alım satımlarında arabuluculuk hizmetidir.

Emlak Çeşitleri Nelerdir?

Taşınmaz mal olarak kabul edilen emlak çeşitleri konut, ticari ve arsa olmak üzere üçe ayrılır. Konut kategorisinde yer alan emlaklar ev, apartman dairesi, villa, yazlık, residence gibi her türlü konuttur. Ticari emlak kategorisinde yer alan emlaklar fabrika, atölye, ofis, dükkân gibi kar amacı doğrultusunda kullanılan taşınmazlardır.

Emlak piyasası emlak çeşitlerine göre farklı yatırım imkânları sunar. Emlak sektöründe dinamik bir hareket söz konusudur. Emlak ne demek sorusunun cevabını verirken günümüzde emlak sektörünün ne kadar gelişmiş olduğunu da görmeliyiz. Emlak kelime anlamı ile mülk değerindeki taşınmaz mallar diye tanımlansa da hayatın içindeki yeri çok daha fazlasıdır.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak kategorisindeki her türlü taşınmaz varlıktan alınan vergiye emlak vergisi denir. Emlak konusunda hukuken kesin olan belli kurallar vardır. Emlak vergisi bina ve arsa vergisi olarak ikiye ayrılır. Emlak vergisinin ödendiği yer bina ya da arsanın bulunduğu belediyelerdir. Emlak vergisi ödenirken emlak beyannamesi doldurulur.

Emlak vergisinin sorgulanması internet üzerinden yapılabilir. Gayrimenkul hangi belediyenin sınırları içinde yer alıyorsa o belediyenin internet sitesinden emlak vergisi sorgulanabilir. Emlak ne demek emlak vergisi ne demek gibi soruları yanıtladıktan sonra emlak alım satımlarının yatırım aracı olarak günümüzdeki yerine bakabiliriz. Emlak yatırım aracı olarak değerlendirilirken emlakçı kavramı da devreye giriyor.

Emlak Yatırımı Ve Emlakçı

Emlak piyasasındaki alım satım hareketlerinde aracı olan kişiler emlakçılardır. Bir yatırım aracı olarak emlak sahibi olmak isteyenler için en uygun seçenekleri sunarlar. Yatırım yapılacak emlak ileride kazanç getirmelidir. Emlakçı bu konularda uzmandır. Hangi bölgede konut yatırımı yapmak daha kazançlıdır yatırımcıları yönlendirebilir. Ancak Emlakçılık ülkemizde yasal bir bağlamı bulunmayan bir meslektir. Emlakçılık konusunda yasal bir boşluk olduğundan yatırım yaparken emlakçı seçimine dikkat etmek gerekir.

Emlak alırken ister yatırım amaçlı olsun ister içinde yaşamak için olsun konutun detaylı incelenmesi gerekir. Emlak ne demek emlak nasıl alınır sorularını cevaplarken emlak alım işinin özenli bir iş olması gerektiğini de belirtelim. Emlak almak isteyenler için inşaat ve konut projeleri, emlak haberleri, en avantajlı seçenekler 3dkonut sitesinde yer alıyor.

emlak-ne-demek-biliyor-musunuz

ABOUT THE AUTHOR

Benzer Haberler

 • Ev Sahibi Olurken Emlakçı İle Çalışmak İçin Haklı Sebepler

  Ev Sahibi Olurken Emlakçı İle Çalışmak İçin Haklı Sebepler

  Konut sahibi olmak isteyenlerin her daim yaptığı ilk eylem internet üzerinden ev aramaya başlamak olur. Ciddi vakit harcayarak evini bulmaya çalışır. Fakat bir süre sonra internet üzerinde gördüğü ev fotoğrafları kendisi için yetersiz kalır ve güven problemi de yaşanacağı için çıkıp sokak sokak dolaşarak ev bakmaya başlar. Son çare ise emlakçıya gitmek olur genelde. Çünkü

 • 2018 Yılında Emlak Konusunda Neler Değişecek

  2018 Yılında Emlak Konusunda Neler Değişecek

  Emlak haberleri 2018 yılı içerisinde emlak alanında neler olacağı, vergi oranlarının ve tutarlarının ne kadar değişkenlik göstereceği, vergi ödemeleri için verilen son tarihler ve daha fazlası ev sahiplerini son derece ilgilendiren ve merak edilen konular arasında. Bakalım Emlak haberleri 2018 yılı incelendiğinde bizlere hangi sürprizleri ile geliyor ve yeni yılda hayatımızda neler değişecek? Ev Almak

 • Türkiye’de Ki Güncel Emlak Haberleri Ne Kadar Doğru?

  Türkiye’de Ki Güncel Emlak Haberleri Ne Kadar Doğru?

  Gayrimenkul sektörüyle ilgilenen çoğu kişinin takip ettiği haberler arasında emlak haberleri en üst sıralarda yer alıyor. Emlak sektörü günümüzde artık çok geniş bir alanı da kapsıyor. Ülkede ki tüm kentsel dönüşüm projeleri, yeni konut projeleri ve inşaat sektörü alanında ki her yenilik emlak sektörü adı altında toplanıyor. Türkiye’nin her yerinde yapılan konut projeleri ve yeni

YORUM YAP

Eposta adresiniz paylasilmayacaktir. * ile belirtilen alanlar zorunludur.

Ad Soyad *

Eposta *

Firma

3DKonut Blog

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

Bizi Takip Edin